3.9. Room Rack (Oda Durum Tablosu)

Tesisteki odaların durumunu görsel olarak gösterir (Görsel 3.23). Room Rack ekranında şu işlemler yapılır:

 • Room Rack üzerinde odanın Temiz, Kirli, Onaylanan, Kullanılmış, Arızalı ve Kapalı olup olmadığı görülür. HK, odaların durumunu Room Rack üzerinden tek tek veya toplu olarak değiştirebilir (Görsel 3.23’deki Oda durumları).

 • Boş odaların numarası, tipi ve içindeki yatak tipini; oda dolu ise kalan kimsenin adını ve acentesini de görmek mümkündür.

 • Odaların tüm özelliklerini veya sadece numaralarını gösteren olmak üzere iki türlü Room Rack ekranı vardır (Görsel 3.23’deki 2. Rack ekranı).

 • Covid-19 virüsü ve diğer bulaşıcı hastalıklar için alınan tedbirler kapsamında boşalan odalar, farklı bir renkte 12 saate kadar bekletilir (Görsel 3.23’deki 113 No.lu odanın durumu). Daha sonra sistem, otomatik olarak bu renklendirmeyi kaldırır. Bir odanın üzerine fare ile gelip biraz beklenirse o odanın giriş-çıkış tarihleri ya da en son ne zaman kullanıldığı görülecektir.

 • Oda dolu ise misafirin adına tıklandığında Rezervasyon Kartı ekrana gelir. Örneğin, 111 No.lu odadaki Bahtiyar Eroğlu adına tıklandığında Rezervasyon Kartı ekrana gelir.

 • HK, Kirli bir oda ile ilgili görev eklemesi yapabilir.

 • Room Rack filtreleme alanında istenen duruma göre filtreleme yapılabilir (Görsel 3.23’deki Filtreleme alanı). Filtrelemeler; Müsaitlik, Oda, Maid, Detaylar olarak dört ana bölümde yapılabilir. HK; Maidlerin sorumlu olduğu odaların durumlarını, beklenen gelişleri, geç çıkış yapacak odaları, kuyruğa alınan odaları, VIP odaları vb. filtreleyerek görebilir.

 • Room Rack ekranında sayıların üzerindeki renkler oda durumunu belirtir.Mavi renk temiz (Görsel 3.23’teki 124 No.lu oda), Yeşil renk onaylanan (Görsel 3.23’teki 116 No.lu oda), Kırmızı renk arızalı (Görsel 3.23’teki 106 No.lu oda), Koyu gri renk kapalı (Görsel 3.23’teki 101 No.lu oda), Bordo renk kullanılmış (Görsel 3.23’teki 104 No.lu oda), Turuncu renk ise odanın kirli (Görsel 3.23’teki 110 No.lu oda) olduğunu gösterir.

 • Room Rack ekranında odaların arka planındaki renkler ise rezervasyonun durumunu belirtir. Beyaz renk odanın boş olduğu (Görsel 3.23’teki 124 No.lu oda), açık yeşil renk odaya o gün giriş olacağı yani blokajlı bir oda olduğu (Görsel 3.23’teki 125 No.lu oda), açık mor renk odaya o gün giriş yapıldığı (Görsel 3.23’teki 108 No.lu oda), bej renk ise odadan o gün çıkış yapılacağı (Görsel 3.23’teki 103 No.lu oda) anlamına gelir.

Maidler, oda temizliğini yaptıktan sonra kendilerine otel paket programı üzerinde tanınan yetki doğrultusunda Room Rack üzerinden odaların durumunu değiştirebilir. Odaların durumunu Room Rack üzerinde değiştirmek için aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayınız:

 1. Kat Hizmetleri\Room Racke tıklayınız (Hızlı erişim araç çubuğundan Room Rack simgesine de tıklayabilirsiniz.).

 2. İşlem yapmak istediğiniz oda numarasının sağ üst tarafındaki kulakçığa tıklayınız.

 3. Kirli, Temiz, Kullanılmış, Onaylı, Arızalı, Kapalı seçeneklerinden birini işaretleyiniz.

 4. Birden fazla oda ile ilgili işlem yapacaksanız ilgili odaları seçiniz.

 5. Onay komutuna tıklayınız.

 6. “Oda durumları değişecektir. Emin misiniz?” kutucuğunda Evet komutuna tıklayınız.

  Seçtiğiniz odaların hepsinin durumu Temiz olacaktır.

UYGULAMA 11 : Room Rack ile ilgili aşağıdaki uygulamaları yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

 1. Room Rack kullanarak maidlerin sorumluluğundaki odaların durumlarını ayrı ayrı görüntüleyiniz.

 2. Durumu kirli olan odaları Room Rack üzerinden Temiz olarak değiştiriniz.

 3. Çıkışı beklenen odaları görüntüleyiniz.

 4. VIP odaları görüntüleyiniz.

Last updated