2.2.2.5. Misafir Listeleri

2.2.2.5. Misafir Listeleri

CRM\Misafir\Rezervasyon Misafir Listesi, programda kayıtlı olan misafir kartlarının belirli bir kritere uygun olarak listelenmesini sağlar. Buradaki kriterler; Konaklayan, Vip, Repeate, Acente, Market, belirli tarihlere vb. ölçeklere göre misafirleri listeleyebilir.

2.2.2.6. Rezervasyon Listesi

CRM\Rezervasyon Listesi ile Konaklayan ve Ayrılış şeklinde misafirlerin listelenmesi sağlanır. Bu menü ile listelenen kayıtlar için Eylemler menüsünde yer alan Online Restoran Rezervasyonu ve Online Misafir İşlemleri yapılabilmektedir.

Online Restoran Rezervasyonu olarak yapılan kayıt seçilerek, misafirin tesiste bulunan bir restorana rezervasyon işlemi yapılır. Otelin online sayfası açılarak misafirin belirttiği özelliklere uygun olarak restoran rezervasyon kaydı oluşturulur. Girilen kayıt, otomatik olarak Restoran Rezervasyon Listesi içerisinden takip edilir.

Online Misafir İşlemleri komutu kullanılarak misafirin internet üzerinden otele giriş, ödeme ve otelin çeşitli bölümleri için rezervasyon vb. işlemlerini yapabilmesi için misafire internet bağlantı adresi SMS olarak yollanır. Misafir, bu internet bağlantı adresi aracılığıyla gerekli adımları takip ederek işlemlerini gerçekleştirir.

Last updated