2.2.1.9. Kontrat İndirim ve Eklentileri

2.2.1.9. Kontrat İndirim ve Eklentileri

Acente veya misafirlere yapılan indirimlere ait tanımlama işlemlerinin yapıldığı menüdür. Kontrat İndirim ve Eklentileri+ Ekle komutuna tıklanınca ekrana İndirim & Eklentiler ekranı (Görsel 2.75) gelir. Bu pencerede gün, kişi, oran ve fiyat indirimi gibi işlemler yapılmaktadır (Bunlar ile ilgili tüm bilgilerin açıklaması yapılıp bilgiler örnekler üzerinde gösterilecektir.).

İndirim & Eklentiler ekranının sol bölümünün açıklamaları Tablo 2.13’te verilmiştir.

Programda yer alan İndirim & Eklenti Tipleri, Tablo 2.14’te detaylı olarak açıklanmıştır.

İndirim & Eklentiler ekranının sağ bölümüne (Görsel 2.76) ait alanlar şunlardır:

Acente: İndirimin hangi acente için geçerli olduğunu belirtmek amacıyla seçilir. Seçim yapılmaz ise indirim, fiyat koduna bağlı olarak tüm acenteler tarafından kullanılabilir.

Market Seçenekleri: İndirim belirli bir pazara yönelik ise market seçilebilir.

Fiyat Tipi: Belirli bir fiyat tipi için indirim geçerli olacaksa seçim yapılır. Seçim yapılmaz ise tüm fiyat tipleri için geçerli olur.

Oda Tipi: Belirli bir oda tipi için indirim geçerli olacaksa seçim yapılır. Seçim yapılmaz ise tüm oda tipleri için geçerli olur. İndirim

Türü: İki seçenek ekrana gelir. Birincisi Erken Rezervasyon, ikincisi ise Diğer seçeneğidir. Bunlardan biri seçilebilir. Seçilmez ise de indirim çalışır.

Uygulama Tipi: Burada Maliyet Fiyatı, Satış Fiyatı ve Tüm Fiyatlar seçenekleri ekrana gelir. İndirimin hangi fiyat için geçerli olacağı seçimi yapılabilir. Görsel 2.76’da Hepsine Uygula seçilerek örnek uygulama yapılmıştır.

Giriş Tarihi/Kalış Tarihleri: İndirimin misafirin otele giriş tarihinde mi yoksa kalış tarihleri içeresinde mi geçerli olacağı belirlenir. Verilen örnek uygulamalarda kalış tarihleri esas alınmıştır.

Aşağıdaki tabloda 2 kişilik bir rezervasyon kaydına uygulanmış indirimler vardır. Buradaki oda fiyatları günlük, ₺300 olarak girilmiştir ve misafirler 5 gece konaklamışlardır. Tablo 2.15 konunun detaylarını aktarmak amacıyla verilmiştir.

BİLGİ KUTUSU: Yapılan işlem kaydında İndirim veya Eklenti türüne dikkat edilmelidir.

Görsel 2.77 indirimin uygulanış, Görsel 2.78 ise sonucu göstermiştir.

UYGULAMA 18: İndirim & Eklentiler ile ilgili aşağıdaki uygulamayı yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

  1. İndirim & Eklentilere girerek First Day Free indirim türünü ekleyiniz.

  2. Girilen indirimi bir fiyat koduna eklemeyi unutmayınız.

  3. Bu indirimi kullanarak misafire 1 günlük ücretsiz konaklama sağlayınız.

  4. Bir rezervasyon kaydı oluşturarak indirimin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Last updated