2.2.1.3. Fiyat ve Doluluk

2.2.1.3. Fiyat ve Doluluk

Kontrat Yönetimi\Fiyat ve Doluluk ekranı, tesiste bulunan odalara en hızlı ve en kolay yoldan fiyat giriş işlemi yapılmasını sağlayan ekrandır (Görsel 2.62). Günlük, haftalık vb. fiyatların oluşturulmasını sağlar. Açılan pencerede 14, 21, 31, 45, 60 gün gibi sürelere ait fiyatların görülmesi ve fiyat girişinin yapılmasını sağlar. Bu alana girilen fiyatlar, iki yeri etkilemektedir. Birincisi, web ortamında otelin satışını yapan kanallarda yani online olarak tabir edilen internet sayfalarında fiyat girişi ve değişikliklerinin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. İkincisi ise kontratta “Fiyatlarını Kullan” alanında “Otel Günlük Fiyatları” seçilirse program girilen fiyatları kullanacaktır.

Bu ekranda satılabilir, müsait oda sayıları ve satışa kapalı günler gibi bilgiler görülebilir ve satış durdurma işlemleri yapılabilir. Bilgi değiştirilecekse alan üzerine farenin sol tuşu ile tıklanır ve değişiklik yapılır. Oda fiyatının yanında yıldız işareti varsa alt satırda bu odaya manuel olarak bir fiyat girişi yapıldığını ifade eder. Odaya ait detayları görmek için Standart Oda yazısının başındaki oka tıklanınca ekranda oda tipine ait diğer detaylar görünür. Soldaki resimde Double Fiyatın 700 olarak girildiği görülmektedir.

Bu ekranda fiyat girişi, aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır. Farenin Sol Tuşu ile Fiyat Girişi: Farenin sol tuşuna basılı iken işaretçi ile fiyat alanı üzerinde fare sürüklenir. Seçili alandaki kutular, rakamların girilmesi amacıyla açılır (Görsel 2.63). Herhangi bir hücre içerisine yeni rakam yazılır ve enter tuşuna basılır. Böylece yeni rakamlar, hücreler içerisine yazılmış olur. Tüm işlemlerde yapılan değişikliklerin kalıcı olabilmesi için Kaydet komutuna tıklanmalıdır.

Fiyat ve Doluluk\Eylemler\Toplu Güncelle Komutu ile Fiyat Girişi: Fiyat ve Doluluk\Eylemler Toplu Güncelle komutuna tıklayınca ekrana (Görsel 2.64) gelir. Burada kullanıcıların yapacağı işlem, sırasıyla şöyledir:

  1. Fiyatların geçerli olduğu başlangıç ve bitiş tarihini giriniz.

  2. Base Oda Fiyatını giriniz (Base oda fiyatı, standart oda fiyatıdır.).

  3. Fiyatların geçerli olacağı günleri seçiniz.

  4. Güncelle komutuna tıklayınız.

Tutarlar değiştikten sonra Görsel 2.65’teki gibi görünür.

Fiyat ve Doluluk\Eylemler menüsünde yer alan komutlar ve işlevleri aşağıda açıklanmıştır.

Fiyat ve Doluluk\Eylemler\Kanalları Güncelle Komutu: Web ortamındaki online satış kanallarında belirlenen tarih, oda tipi ve fiyat tipi gibi seçimler yapılarak otel fiyatlarının güncellenmesini sağlar (Görsel 2.66).

Fiyat ve Doluluk\Eylemler\Doluluğu Hesapla Komutu: Belirlenen tarihler için Fiyat ve Doluluk ekranında doluluğunun güncellenmesini ve kanallara gönderilecek bilgilerin yenilenmesini sağlar.

Fiyat ve Doluluk\Eylemler\Kanal Yönetimi Komutu: Otele ait oda satışı yapılan kanalları aktif etmeyi, kapamayı veya yeni kanallarla bütünleşmeyi sağlayan alandır. Program geliştiriciler tarafından gerekli ayarlar yapılmaktadır.

Fiyat ve Doluluk\Eylemler\Fiyat Yönetimi Komutu: Desteklenen sitelere fiyat gönderimi yapılır (Görsel 2.67). Program geliştiriciler tarafından gerekli ayarlar yapılmaktadır.

Fiyat ve Doluluk\Eylemler\Stop Sale komutu: Web ortamındaki oda satışı durdurulmak isteniyorsa bu komut seçilir (Görsel 2.68). Hangi kanallarda satış durdurulmak isteniyorsa gerekli seçimler yapılarak internetten kanallara satış durdurulabilir. Bu alanda Gelişe Kapalı ve Çıkışa Kapalı seçenekleri yer almaktadır.

Gelişe Kapalı: Oda için belirli tarihlerde giriş günü itibarıyla rezervasyon alınması istenmiyorsa bu seçeneğe tıklanır. Bir nevi oda için bir koşul oluşturulmuş olur (Görsel 2.69).

Çıkışa Kapalı: Oda için belirli tarihlerde çıkış günü itibarıyla rezervasyon alınması istenmiyorsa bu seçeneğe tıklanır. Örneğin; misafir 10 Ekim başlangıç tarihi ile 3 günlük bir rezervasyon oluşturmaya çalıştığında çıkış tarihi olan 12 Ekim, Çıkışa Kapalı ise o rezervasyon uyarı mesajı verir ve rezervasyon işlemi gerçekleşmez.

Last updated