4.2. Rezervasyon Raporları (Reservation Reports)

4.2. Rezervasyon Raporları (Reservation Reports)

Rezervasyon menüsünden yapılan işlemlerin raporlandığı ekrandır.

1. Bekleyen Listesi (Waiting List): Çeşitli nedenlerle bekleme listesine kaydedilen rezervasyonların listelendiği ekrandır. Filtreler bölümünden farklı tarihler girilerek Acente, Uyruk, Pan Tipi, Kaynak, Market, Oda Tipi, Konaklama, Fiyat Tipi, Sadece VIP ve Sadece Tekrar Gelen seçeneklerine göre filtreleme yapılabilir.

2. Rezervasyon Listesi (Reservation List): Mevcut rezervasyonların Raporlama komutuna tıklanarak listelendiği ekrandır. Filtreler bölümünden farklı tarihler girilerek Acente, Uyruk, Pan Tipi, Kaynak, Market, Oda Tipi, Konaklama, Fiyat Tipi, Sadece VIP ve Sadece Tekrar Gelen seçeneklerine göre filtreleme yapılabilir.

4.Misafir Bakiye (Guest Balance): Konaklayan misafirlerin harcamalarının listelendiği ekrandır.In House, Balansı Olan Konaklayanlar ve Rezervasyon sekmeleri vardır. Görsel 3.46’da pembe renkle gösterilen 102 ve 207 No.lu odalar, balansı olan odalardır. Balansı olmayan odalar turkuaz, fazla ödeme alınanlar ise yeşil renkle gösterilmektedir.

UYGULAMA 17: Misafir Bakiye ile ilgili aşağıdaki uygulamaları yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

 1. Balansı Olan Konaklayanları listeleyiniz ve raporunu alınız.

 2. Balansı olan misafirlerden bir tanesinin folyo ayrıntısını görüntüleyiniz.

5.Gelir Gruplarına Göre Misafir Balansları (Guest Balance with Revenue Groups): Oda, yiyecek, içecek, pansiyon vb. gibi gelir gruplarını ayrı ayrı misafir odalarına göre listeler (Görsel 3.47). In House, Balansı Olan Konaklayanlar ve Rezervasyon sekmelerine göre listeleme yapar.

6.Konaklayan Listesi (In House List): Bugün konaklayanların listesini ekrana getirir.

7.Ayrılanlar Listesi (Departure List): İşletmeden ayrılmış olan odaların listesini ekrana getirir.

8.İptal Listesi (Cancel List): Daha önce iptal edilmiş rezervasyonları listeleyen ekrandır.

9.NoShow Listesi (NoShow List): NoShow uygulanmış rezervasyonları (otelde konaklayamamış ama fatura kesilecek misafirleri) listeleyen ekrandır.

10.Grup Otel Rezervasyon Listesi (Group Hotel Reservation List): Birden fazla oteli olan işletmelerin tüm rezervasyonlarının listelendiği ekrandır. Otellere göre rezervasyonlar listelenir.

11.Uzatılan Rezervasyon Listesi (Extended Reservation List): Rez. Durumu In House olarak raporlandığında şu an konaklamasını uzatan odaları gösteren ekrandır. Filtreler bölümünden farklı tarihler girilerek Oda No. ve Rez. Durumuna göre de filtreleme yapılabilir.

12.Erken Çıkan Rezervasyon Listesi (Early Departure Reservation List): Planlamış olduğu çıkış tarihini kısaltarak otelden ayrılanların listelendiği ekrandır. Filtreler bölümünden farklı tarihler girilerek Oda numarası ve rezervasyon durumuna göre filtreleme yapılabilir.

13.Tüm Rezervasyon Listeleri (All Reservation Lists): Bugüne kadar yapılmış, iptal olan, konaklayan, sanal folyo gibi tüm rezervasyonları gösteren ekrandır (Görsel 3.48).

14.Erken Giriş Listesi (Early Arrival List): Rez. Durumu In House olarak raporlandığında şu an konaklayanlardan yapmış olduğu rezervasyon tarihi ve saatinden önce gelen odaları listeler.

15.Grup Mutabakat Raporu (Group Agreement Report): Bu raporun alınabilmesi için mutlaka bir satış projesinin olması gerekir. Görsel 3.49’da turizm otelcilik lisesi mezunları için bir proje oluşturulmuştur. Projelerin Satış Pazarlama menüsündeki Satış Projeleri alt menüsü ekranından oluşturulmuş olması gerekir.

Grup Mutabakat Raporu almak için aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayınız:

 1. Raporlar\Rezervasyon Raporları menüsüne tıklayınız.

 2. Grup Mutabakat Raporu alt menüsüne tıklayınız.

 3. Check-in ve check-out tarihlerini giriniz.

 4. Proje Adı seçiniz. Raporla komutuna tıklayınız.

 5. İlgili odaları seçiniz.

 6. Yazdır komutunun kulakçığındaki Grup Mutabakat Raporu komutuna tıklayınız.

 7. “Rapor yazılacak. Devam edilsin mi?” kutucuğundaki Evet komutuna tıklayınız.

  Hepsini Genişlet komutuna tıklanarak projenin gün gün kişi kişi açılması sağlanır.

16.Uyruk Raporu (Nationality Report): Program, odada konaklayan tüm misafirlerin aynı uyruktan olduğunu kabul ederek raporu oluşturmaktadır. Yıl, Ay ve Oda Tipi Grubu seçilerek raporlandığında işletmede kalan misafirlerin uyruk ve ülkeleri ile oda, geceleme ve kişi sayıları listelenir (Görsel 3.50). Yazdır komutu kullanılarak çıktı alınabilir.

16.Uyruk Raporu Misafir Bazlı (Nationality Report Based Guest): Misafir kartındaki bilgilere göre uyruk raporu alınır. Bunun için mutlaka misafir kartının oluşturulması gerekir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının her ay sonunda istediği, misafirlerin “uyruklarına göre kişi sayısı ve geceleme raporu” için kullanılabilecek ekrandır. Belirlenen tarih aralığında gün gün “geceleme oda, geceleme yetişkin, gelen oda, gelen pax, yetişkin ve çocuk sayıları”nı misafirlerin uyrukları ile birlikte listeler. Yazdır komutu kullanılarak çıktı alınabilir. Yazdır komutunun yanındaki kulakçıktan ise Uyruk Analiz raporu alınabilir.

17.Satış Raporu (Sales Report): Tarih, Konaklama Tipi, Acente, Uyruk vb. filtrelere göre kaç oda satıldığı, kaç kişinin konakladığı ve ne kadar gelir elde edildiğini gösterir.

Last updated