4.15. Kat Hizmetleri Raporları (Housekeeping Reports)

4.15. Kat Hizmetleri Raporları (Housekeeping Reports)

Bu menüden Tablo 3.7’deki raporlar alınabilir.

1.Kat Hizmetleri Raporları (Housekeeping Reports): Odaların mevcut durumunu, görevli maidve şefleri gösteren kat hizmetleri raporudur (Görsel 3.82). Maid, Şef, Kat ve Konumu filtreleri ile farklı listelemeler yapılabilir.

Yazdır komutundan raporun çıktısı alınabilir. Yazdır komutunun yanındaki kulakçığa tıklanarak Şef Raporu, Maid Raporu, Kat Görevlisi Check List ve Mini Bar Raporu gibi diğer kat hizmetleri raporları da alınabilir (Görsel 3.83).

Kat Hizmetleri Raporlarını oluşturmak için aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayınız:

  1. Raporlar\Kat Hizmetleri Raporları\Kat Hizmetleri Raporları menüsüne tıklayınız.

  2. Maid, Şef, Kat ve Konumu filtrelerinden istediğinizi seçiniz.

  3. Raporla komutuna tıklayınız.

  4. Yazdır komutuna tıklayınız.

UYGULAMA 27: Kat Hizmetleri Raporları ile ilgili aşağıdaki uygulamaları yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

  1. Birinci katı filtreleyerek Kat Hizmetleri Raporlarını alınız.

  2. Maid Raporunu alınız.

  3. Mini Bar Raporunu alınız.

2.Kat Hizmetleri Tarihsel Raporu (Housekeeping History Report): Geriye dönük rapor almak

için kullanılan ekrandır (Görsel 3.84). Maid, Şef ve Oda No. filtreleri vardır.

3.Rezervasyon Listesi (Reservation List): Belirlenen tarih aralığındaki tüm rezervasyonları listeler. Rezervasyon Kartında yer alan bilgilere göre filtrelemeler yapılabilir. Herhangi bir filtreleme yapılmazsa o güne ait Konaklayan ve Rezervasyon durumundakileri listeler (Görsel 3.85).

4.Kapalı Oda Raporu (Closed Room Reports): İstenen tarih aralığındaki kapalı odaları, odaların kapalı olma nedenleri ve kapalılık sonrası durumlarını gösteren rapordur (Görsel 3.86).

OKU-YORUM

RAPORLAMA Raporlar, kat hizmetleri departmanının durumunu bildirdikleri gibi şeffaflık ve işlemler açısından hesap verilebilirlik de sağlayacağından son derece önemlidir. Aynı zamanda kat hizmetleri departmanının planlama süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır çünkü istenen her türlü veri ve bilgiyi sağlarlar. Kısacası, raporlar iyi bir iletişim aracı olduklarından kat hizmetleri departmanı için değerlidir. Şeffaflık sağladıkları için sorunların hızlı bir şekilde çözülmesine de yardımcı olurlar. Tüm bunlar için kat hizmetleri departmanı, çok çeşitli raporlar kullanır. Doğru yapılan raporlama, kat hizmetleri departmanının yönetsel kararlarının isabetliliğini artırır ve işlerin daha doğru yapılmasına yardımcı olur. Öğrenmiş olduğunuz kat hizmetleri raporlarının işlevini yukarıdaki metine göre yorumlayınız.

Last updated