4.13. Forecast Raporları (Forecast Reports)

4.13. Forecast Raporları (Forecast Reports)

İki tarih arasında tesisin doluluk ve hareketliliği ile gelirlerinin grafik ve analizlerle gösterildiği raporlardır. Bu raporlar, Görsel 3.76’da yer almaktadır.

1. Doluluk Grafikleri (Occupancy Graphics): Otelin aylık olarak doluluk grafiğini rakamlarıyla beraber hazırlar. İstenirse aylık olarak veya belirli bir tarih aralığına göre de rapor alınabilir. Tahmini gelirler, toplam oda ve yatak kapasitesi vb. bilgileri gösterir (Görsel 3.77). Müsaitlik, Geliş-Ayrılış, Doluluk, Gelir, Konaklama Tipleri, Kayıt Tipleri ve Alt Durum gibi sekmeler aracılığıyla farklı analizler görüntülenebilir. Oteller, bu grafikler sayesinde detaylı analiz ve tahminler yapabilmektedir. Bu grafiklere hızlı erişim araç çubuğunda yer alan Doluluk komutu ile de ulaşılabilir.

Ekranın üstünde yer alan komutlar (Görsel 3.77) aracılığıyla farklı format ve içerikte raporlar alınabilir. Döviz kısmındaki kulakçığa tıklanarak farklı dövizlerle de raporlama yapılabilir. Bu komutlarla oluşturulan raporlar, rapor yazdırma ekranının sağ üst tarafındaki komut ile e-posta olarak gönderilebilir veya çıktısı alınır. Doluluk Grafikleri oluşturmak için aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayınız:

 1. İstediğiniz Başlangıç ve Bitiş tarihlerini giriniz. Döviz cinsini seçiniz.

 2. Raporun gelirlerle birlikte gösterilmesini istiyorsanız Gelirler İle komutunu aktif duruma getiriniz.

 3. Raporla komutuna tıklayınız.

 4. Müsaitlik, Geliş-Ayrılış, Doluluk, Gelir, Konaklama Tipleri, Kayıt Tipleri ve Alt Durum sekmelerinden birisini seçerek istediğiniz analizleri görüntüleyebilirsiniz.

 5. Grafiklerin alt kısmında yer alan Yazdır komutu ile raporu yazdırabilirsiniz.

 6. Görsel 3.77’de yer alan komutlardan birine göre verileri listelemek isterseniz bu komutlara

  tıklayınız.

 7. Yeni açılan pencerede görüntülenen raporları yazdırabilir veya e-posta olarak gönderebilirsiniz.

 8. Yeni açılan pencerede farklı komutlar varsa bunlar seçilerek raporlama yapılabilir.

UYGULAMA 25: Doluluk Grafikleri ile ilgili aşağıdaki uygulamaları yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

 1. Gelecek aya ait Konaklama Tipleri ile ilgili doluluk grafiğini görüntüleyiniz ve raporunu alınız.

 2. Gelecek 2 aya ait doluluk grafiğini Gelir bazlı olarak görüntüleyiniz ve raporunu alınız.

 3. Detail Forecast (Detaylı Tahmin) komutunu kullanarak gelecek 3 aya ait doluluk grafiğini

  oluşturunuz. Oluşturduğunuz grafiği e-posta ile kendinize gönderiniz.

2.Doluluk Grafik ve Analizleri (Occupancy Graphics and Analysis): Bu ekran, Rezervasyon Kartına yazılan her detaya göre forecast alabilme ve grafikler oluşturabilmeyi sağlar. Oda Doluluk, Yatak Doluluk, Geliş, Gelir, Dağılımlar sekmeleri bulunmaktadır.

3.Dağılım Analizi (Distribution Analysis): Seçilen tarih aralığı ile bir yıl öncesinin verilerini karşılaştıran Dağılım Analizi alınabilir. Verilen tarih aralığında Acente, Res Statüsü, Oda Tipi, Market, Segment, Kaynak, Uyruk, Pansiyon Tipi, Fiyat Tipi ve Ödeme Şekline göre genel analizlerin yapıldığı ekrandır (Görsel 3.78). Bu ekrana ulaşmak için ana ekrandaki hızlı erişim araç çubuğunda yer alan Dağılım komutu da kullanılabilir.

Eylemler komutundan Yıllık, Günlük Durum ve Oda Tipi Müsaitlik raporları alınabilir. Yazdır komutuna tıklanarak aylık Forecast Raporu alınabilir. Raporların çıktısı alınabileceği gibi e-posta olarak da istenen adrese gönderilebilir.

UYGULAMA 26: Dağılım Analizi ile ilgili aşağıdaki uygulamaları yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

 1. Geçen aya ait konaklayan misafirleri acentesine göre listeleyiniz.

 2. Geçen ay konaklayan misafirleri uyruklarına göre raporlayarak çıktısını alınız.

 3. Oda Tipi Müsaitlik raporunu görüntüleyerek e-posta ile kendinize gönderiniz.

4.Yıllık Uyruk Raporu (Annual Nationality Report): Seçilen yıl ve aya göre misafirlerin uyruklarını gösteren ekrandır.

5.Pansiyon Forecast (Board Forecast): Belirtilen tarih aralığında pansiyon durumlarına göre sabah, öğle ve akşam yemeklerinde kaç kişinin yemek alacağını gösteren tahmin raporudur. Özellikle mutfak ve restoran departmanlarını ilgilendirir. Malzeme alışverişinde dikkate alınır.

6.Oda Tip Grup Doluluk ( Forecast by Room Type Group): Oda tipine göre doluluk tahminlerini gösteren rapordur.

7.Acente Forecast (Agency Forecast): Acentelere göre doluluk tahminlerini gösteren rapordur.

8.Satış Analizi (Sales Analysis): Belirlenen tarih aralığındaki oda satışlarının analiz edildiği rapordur. Acente, Segment, Market, Uyruk, Oda Tipi, Döviz vb. filtreler kullanılarak analiz yapılabilir. Geçen yılla karşılaştırma yapılabilir.

Last updated