4.11. Muhasebe Raporları (Accounting Reports)

4.11. Muhasebe Raporları (Accounting Reports)

Muhasebe ile ilgili raporlar, Tablo 3.5’te yer almaktadır. Raporlardan ön büro ile ilgili olanlar anlatılacaktır.

1.Folyo İşlemleri Raporu (Folio Transactions Report): Yapılan folyo işlemlerinin listelendiği ekrandır (Görsel 3.72). Folyolar; Hepsi, Bekleyen, Rezervasyon, Konaklayan, Ayrılan sekmelerine görelistelenir. Tarih, Acente, Departman, İşlem Türü ve Gelir çeşitlerine göre filtrelemeler yapılabilir. Yazdır komutundan Folyo İşlemleri ile ilgili rapor alınabileceği gibi Yazdır komutunun yanındaki kulakçığa tıklanarak Departman Gruplu Folyo da alınabilir (Görsel 3.73).

Folyo İşlemleri Raporu almak için aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayınız:

 1. Raporlar\Muhasebe Raporları\Folyo İşlemleri Raporu menüsüne tıklayınız.

 2. İstediğiniz tarih aralığını giriniz.

 3. Acente, Departman, İşlem Tarihi, Gelir filtrelerinden uygun olanları seçiniz.

 4. Görüntülemek istediğiniz sekmelerden birisini (Hepsi, Bekleyen, Rezervasyon, Konaklayan,

  Ayrılan) seçiniz.

 5. Yazdır komutunu kullanarak raporlayınız.

UYGULAMA 24: Folyo İşlemleri Raporu ile ilgili aşağıdaki uygulamaları yaparak ekran görüntüsünü alınız. Masaüstünde kendi adınıza oluşturduğunuz ürün klasörüne ekran görüntüsünü kaydediniz.

 1. Otelde konaklayan misafirlerin bugüne ait içecek folyolarını listeleyiniz.

 2. Son iki güne ait folyoların departmanlara göre listelenmiş raporunu alınız.

 3. Son bir haftaya ait konaklama, yiyecek ve içecek dışındaki gelirleri gösteren Folyo İşlemleri

  Raporunu alınız.

 4. Dün işletmeden ayrılan misafirlere ait folyoların raporunu alınız

2.Folyo Transfer Listesi (Folio Transfer Transaction Report): Belirtilen tarih aralığında yapılan folyo transfer işlemlerinin listelendiği ekrandır (Görsel 3.74). Yazdır komutu ile raporun çıktısı alınabilir.

3.Folyo Düzeltme Raporu (Folio Correction Report): Düzeltme yapılan folyoların Folyo Tarihi Başlangıç/Bitiş, Acente, Oda Tipi, Oda No., Departman Tipi, Departman, Gelir Tipi, Gelir ve İşlem Türü gibi filtrelere göre listelendiği ekrandır. Yazdır komutu kullanılarak raporun çıktısı alınabilir.

4.Silinmiş Folyo Raporu (Deleted Folios Report): Silinen folyoların listelendiği ekrandır. SilinenFolyo İşlemleri ile ilgili raporun çıktısı, Yazdır komutu kullanılarak alınabilir. Rapor, Yazdır komutununyanındaki kulakçıkta yer alan Departman Gruplu Folyo komutu kullanılarak departmanlara göre de alınabilir.

5.EB Ödeme Raporu (Early Booking Payment Report): Erken rezervasyon ödemelerinin gösterildiği ekrandır (Görsel 3.75). İndirim & Eklentiler ekranından İndirim Tipi olarak Erken Rezervasyon diye işaretlenenler bu ekranda gösterilir. EB Ödeme Raporu ile acenteye göre ödeme alınacak miktarlar takip edilir.

6.Acenta Limit Kontrol Raporu (Agency Limit Control List): Acenta kartı içinde, Muhasebe Bilgileri sekmesinde bulunan, “Limit Kontrol” alanı işaretli olan acenteler için alınan rapordur. Acentelerinrisk limitleri, krediye kaldırılmış olan tutarları, mevcut rezervasyonların toplam oda tutarları, konaklayan odaların oda tutarları tek ekranda görülebilir ve risk durumu analiz edilebilir.

Last updated